Beautiful Aging
Året er 2023 og om godt 1,5 år rammer Heidi Riishøj, de 50 år. Det er jo ingen sag at blive ældre. Der er opnået en anden erfaring, en anden ro og anden tilgang til livet.
Samtidig med at vi kan være glade for at nogle kapitler er overstået, så går vi ligeledes ind i et nyt kapitel, men andre udfordringer.
Vi oplever at der er flere der dør. Det kan være familiemedlemmer, venner, bekendte. Vi oplever sygdomme komme tættere på. Eller såkaldte skavanker, som smerter, dårligere søvn, uro, træthed, hurtigere udmattelse m.m.
Alderen kommer bag på mange. I hvertfald hvad der sker med kroppen. Vi ser ældre ud, får rynker, kan ikke det samme, har måske taget på, ligner vores forældre, tandkødet er træls, tænderne er ordnet mange gange o.s.v.
Heidi er en af de “heldige”, hvis der ses på smerter i kroppen og bevægelse samt den sunde vægt m.m. Men hun mærker dog en form for bekymring, en usikkerhed omkring døden der kommer tættere på. Ikke fordi hun er bange for døden. Men før var der ligesom lang tid til, nu kommer det tættere på.
Det ene er rynkerne, der kommer som arven har bestemt. Det andet er forskellige signaler fra kroppen. hun kan ikke tåle den samme alkohol, spise den samme mad. Hun har bindevæv der begynder at være slapt. Håret er tyndere. Der er lidt hedeture og der kan være andre spekulationer, der gør at søvnen ikke er den samme. Hvis der er lyst er det svært at sove o.s.v. Alt sammen noget der har ændret sig med alderen.
Det er ikke de bedste chancer mennesket har for at kunne leve til de er 100 år. Det betyder også en bevidsthed om at tiden ebber ud. Livet ebber ud. At der skal være mere tilstedeværele. Hvis der ikke passes på kroppen, hvis der ikke ses på hvordan kroppen har det mentalt og psykisk, så forspilles chancen for at leve det liv som hun faktisk har “jagten”. Med uddannelser, børn, familie, arbejde, motion m.m. var målet en fremtidig ro, en perfekt krop, et perfekt liv. Faktisk så er dette ikke længere en jagt. Nu kører det hele bare i fuld fart, med en stor familie, masse af arbejder, renoveringer histen og pisten og hver dag går alt for hurtig. Hele tiden er det næste overstået. Selvom om det meste er opnået åbnes der for endnu flere ting der kan arbejdes med samtidig med at tiden går for stærkt.
Sådan er der sikkert mange der har det.
Beutiful aging er for Heidi at tage fat i SFSP terapien. (At arbejde både med det sociale liv, den fysiske krop, det spirituelle ståsted og ens psykiske tilstand) Dette arbejder stopper aldrig, men fremgang og resultater har Heidi i den grad oplevet. Hun ved at mange slet ikke er kommet så langt som hende selv, trods de store forhindringer hun har været igennem.
Følg Heidi her
Vil du være med i min gratis gruppe? Så er det her

